Carpe diem!

februāris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Historia

Šarlote Linka

300x0_lapsasieleja_978-9934-0-4904-0Šarlote Linka man bija patīkams atklājums. Lai arī autore ir pazīstama un vairāku populāru bestselleru autore, līdz šim neviena no viņas grāmatām nebija nonākusi manā uzmanības lokā. “Lapsas ielejā” ir sulīgs, nervus kutinošs detektīvs ar pārsteidzošām beigām.

Kā jau kārtīgā detektīvā visa pamatā ir noziegums. Pašā grāmatas sākumā lasītājs kļūst par liecinieku kādas sievietes nolaupīšanā. Sīks noziedznieks – Raiens, ko vajā nežēlīgs augļotājs, realizē šo noziegumu ar mērķi izspiest naudu parādu segšanai un jaunas dzīves uzsākšanai. Upuri viņš iesloga kastē, ko noslēpis bērnībā atrastā alā. Raiens domā, ka tas būs ātri. Diemžēl viņš nav paredzējis, ka tiks apcietināts dēl iepriekšējā dienā notikušā kautiņa. Cietušais ir smagi cietis un Raienam piespriež cietumsodu. Raiens nespēj pārtraukt domāt sievieti kastē, bet viņš arī nespēj pārkāpt savam egoismam, jo nevēlas saņemt vēl lielāku sodu. Tādēļ viņa ir nolemta mokošai nāvei, bet Raiens savas gļēvulības pēc kļūst par slepkavu. Principā viņam tiek dota iespēja rīkoties pareizi. Taču viņš šo iespēju neizmanto. Šajā vietā stāsts apstājas.

Tas turpinās pēc trīs gadiem, kad Raiens iznāk no cietuma. Paralēli parādās jauni tēli: Dženeta, viņas draudzenes un priekšnieces Alīcijas ģimene, Nora, kas nolēmusi kļūt par Raiena glābēju, kā arī Raiena upura vīrs – Metjū. Šo cilvēkus dzīves vijas, mijas, caurvijas un aizvijas viena otrai blakus. Raiens ir nolēmis paņemt savu noslēpumu kapā, bet tad tas būt pret visiem taisnīgumu principiem. Turklāt viņam neviens neļauj to aizmirst. Vispirms tiek nežēlīgi izvarota Raiena bijusī draudzene, tad pazūd viņa māte. Mātes pazušanai ir līdzīgs scenārijs kā Raiena upura pazušanai. Kurš vainīgs? Augļotājs vai varbūt mistiskā kārtā izglābies upuris?

Metjū dzīvo, nepātraukti lauzot galvu par to, kur palikusi viņa sieva. Viņam patīk atraktīvā Dženeta, viņš apzinās, ka jāiet uz priekšu, bet sieva it kā ir kaut kur tepat blakus. Arī Dženeta jūt kā Metjū bijusī sieva “elpo pakausī”. Bet brīdī, kad liekas – viss izdodas… Tik pat mistiskā kārtā pazūd Džentas draudzene Alīcija. Viss ir uz mata tāpat kā toreiz, kad pazuda Metjū sieva. Pat dīvainākais ir tas, ka tur, kur pazuda Alīcija, bija jābūt Metjū tagadējai draudzenei Dženetai. Vai tiešām tā ir sazvērestība pret Metjū? Vai tikai nelaimīga sakritība? Varbūt pie vainas ir Dženetas bijušais draugs, kurš uzzinājis par viņas jaunajām attiecībām?

Autore lasītājām nepārtraukti liek izdomāt dažādus scenārijus, mēģināt saprast, kurš ir vainīgais. Tas ir tik kaitinoši, jo tas, kurš ir nodefinēts par noziedznieku ir kā uz delnas, lasītājam ir redzams katrs viņa solis, taču noziegumi notiek bez viņa līdzdalības, taču kaut kādā saistībā ar viņu. Galu galā izrādās, ka grāmatā ir trīs vainīgiem, no kuriem rūdītākais tā arī paliek nesodīts.  Atzīšos gan, ka Raiens, kurš no sākta gala bija nodefinēts kā noziedznieks vēl raisija manī kaut nedaudz simpātijas un  līdzcietības. Nelabumu un lielākas šausmas man izraisīja cilvēks, kura noziegums lasītājam nāca kā pārsteigums. Lai arī kādi bija pirmatnējie apstākļi, kas noveda pie nozieguma, tad sekojošā vainīgā darbība tiešām nav attaisnojama. Var jau būt, ka runāju noslēpumaini. Tas tikai tāpēc, ka negribu izstāstīt saturu un tiem, kas lasīs šo grāmatu laupīt šo skurbinoši aizraujošo lasīšanas procesu. To sajūtu, kad šermuļi skrien pār kauliem Linka rada ekselenti. Pat nepamanīsi kā piezogas sašutums un pārņem šausmas. Ļoti labs, aizraujošs detektīvs, kas uztur spriedzi līdz pat pēdējām grāmatas lapaspusēm.

Did you like this? Share it:

2 comments to Šarlote Linka “Lapsas ielejā”

  • LInka tiešām prot radīt malā nenoliekamus psiholoģiskos trillerus, kaut gan puķaino vāku dēļ daudzi tos palaiž garām. Lapsas ielejā vēl nav tas iespaidīgākais Linkas veikums – daudz šerminošāki ir “Otrs bērns”un “Kad klusums beidzas”, arī “Rožu kopēja”.

  • Klāra

    Uz “Rožu kopēja” kā reiz nolūkojos, būs jānopērk. Pēc “Lapsas ielejas” izlasīšanas, iztēlojos rožu kopēju kā slepkavu, kas virs katra nozūmētā ierīko brīnišķīgu rožu dobi, un dārziņš ik dienas plešas plašumā….

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>