Carpe diem!

februāris 2015
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Historia

Sāra Larka

300x0_maoruzelts_978-9934-0-4833-319.gs. beigas. Anglijā, Skotijā un Īrijā valda bads. Zemes īpašumi vara un noteikšana ir bagāto angļu lordu rokās, kas savus ieradumus nemaina, bet nabadzīgo ģimenēs bērni mirst no bada. Viena daļa dodas meklēt laimi uz Ameriku, Austrāliju vai Jaunzēlandi. Citi uz turieni tiek nosūtīti kā noziedznieki, kuru nodarījumi nav salīdzināmi. Uz šīm zemēm tiek nosūtīti, gan aukstasinīgi slepkavas, gan pērkamas sievietes, gan muižas strādnieks, kas piesavinājies graudu maisu, gan meitene, kas nozagusi maizes donu. Visi kā viens, tiek ieslodzīti kuģos un izsūtīti uz jaunajām zemēm.

Sāras Larkas romānu triloģijas pirmā grāmata “Maoru zelts” aizved ceļojumā uz šiem laikiem. Tas ir stāsts par trim cilvēkiem, kuru likteņi savijušies cieši kopā. Tas ir stāsts par divām sievietēm un vienu vīrieti.

Ketlīna Marija drēbnieka meita no nabadzīga īru ciemata. Viņas pirmā un lielā mīlestība ir Maikls. Viņa nes zem sirds Maikla nedzimušo bērnu. Viņa ir tā, ar kuru saistīti Maikla nākotnes sapņi. Ar viņu kopā Maikls plāno bēgt uz Ameriku.

Lizija ir angliete. Jauna sieviete, kuru liktenis nav žēlojis. Visu bērnību Lizija ir pavadījusi bērnu namā, pēcāk, lai nemirtu badā viņa spiesta sevi pārdot mīlas priekus alkstošiem vīriešiem. Lizijas lielākais sapnis ir kļūt par kārtīgu sievieti un dzīvot Dievam tīkamu dzīvu.

Maikls ir pārgalvīgs īrs, tik pat nabadzīgs kā visi pārējie viņa ciematā. Ar izteikti privātīpašnieciskām tieksmēm, ja runa ir par skaisto Ketlīnu Mariju. Viņa ir viņa lielais sapnis, viņa sapņu sieviete. Tieši ar viņu kopā Maikls grib nodzīvot atlikušo mūžu, ar viņu kopā Maikls sāks jaunu dzīvi Amerikā.

Homo proponit, fortuna disponit – cilvēks domā, bet liktenis rīkojas. Visu trīs varoņu liktenis sagriežas īstā vērpetē. Viņi visi dodas prom no dzimtenes, no Anglijas. Tomēr tas notiek ne tā, kā viņi to iecerējuši, un galamērķis ir atšķirīgs. Maikls un Lizija dodas uz Austrāliju. Turp viņi tiek izsūtīti, lai izciestu sodu. Maikls dēļ nozagta labības maisa, Lizija dažu nozagtu smalkmaizīšu dēļ. Arī Ketlīna dodas prom no dzimtenes. Viņas ceļš ved uz Jaunzēlandi. Turp viņu ved nemīlēts, vīrs, kuru Ketlīna apprecējusi vecāku spiesta. Tobrīd viņa vēl nezina, ka kļuvusi par sava jaunā vīra-zirgu tirgoņa rafinētā plāna upuri. Kā drīz atklājās Īanu interesē tikai nauda, ko Maikls pirms apcietināšanas atstājis Ketlīnai un nedzimušajam bērnam.

Visu trīs varoņu dzīves ir briesmu un sūru pārbaudījumu pilnas. Interesanti, ka Maikls nesatiek Ketlīnu līdz pat grāmatas pēdējām nodaļām. Šķiet, ka autore speciāli liek trīcēt lasītājam nepiepildītās gaidās. Abu mīlnieki brīžiem atrodas viens otram tik tuvu, ka liekas, tūlīt, tūlīt viņi satiksies, bet nekā. Savukārt Lizijas un Maikla ceļi krustojas nepārtraukti, vairākas reizes tieši Lizijas apķērība viņu glābj no iekulšanās jaunā ķezā. Tieši Lizija ir tā, kas palīdz Maiklam no apcietinājuma vietas Austrālijā aizbēgt uz Jaunzēlandi. Lizija mīl Maiklu, bet jaunais vīrietis domā tikai par Ketlīnu. Tā kā viņš zina ar ko Lizija nodarbojusies Anglijā, viņš jauno sievieti neuztver nopietni. Lizija cenšas iegūt Maikla mīlestību, bet nespēj konkurēt ar Ketlīnu. Tādēļ, izkāpjot no kuģa, viņu ceļi šķiras. Lai atkal krustotos. Maiklam nekādi neizdodas nopelnīt un sakrāt naudu, lai dotos uz Īriju pie Ketlīnas, bet Līzijai – kļūt par godājumu sievieti. Likteņa ironija, bet tikai kopā viņi spēj tik soli tuvāk savam. Arī Ketlīna pa šo laiku no naivas meitenes ir kļuvusi par spēcīgu sievieti, kas atrod sevī spēku, lai pamestu nežēlīgo vīru un sāktu jaunu dzīvi, kas no viņas prasa lielu upuri – jaunāko dēlu, kas nav ar mieru pamest tēvu, kuru dievina.

Visai grāmatai cauri vijas neatbildētas mīlas sižets, kura pamatā ir Maikla un Ketlīnas pirmā mīlestība. Vēl ir citi varoņi. Jaunais maoru virsaitis, kurš mīl Liziju, mācītājs Bērtons, kurš lolo siltas jūtas pret Ketlīnu un protams Lizija, kas mīl Maiklu. Visu šo un vēl citu cilvēku liktenis ir savērpies lielā mezglā un šķiet, ka līdz pat grāmatas noslēgumam šis mezgls netiks atšķetināts. Brīdī, kad lasītājam liekas, ka abi mīlētāji satiksies triloģijas pēdējā grāmatā, nosirmojuši un krunkaini, bet līdz tam būs nodzīvojuši laimīgu mūžu ar citiem partneriem (Tas šķiet pats par sevi saprotams un loģiski, atbilstoši lasītāja vēlmēm un gaidām): Maikls ar Liziju un Ketlīna ar Bērtonu, autore tos saved kopā. Un abi varoņi lido savos rožainajos sapņos. Visrožainākais ir tieši Maikls. Viņš aizmirst par kāzām ar Liziju, par gaidāmo bērnu, par kopīgo fermu. Viņš ir atradis savu Ketlīnu. Arī Ketlīna iesākumā nesaprot dēla noraidošo attieksmi pret paša tēvu, draudzenes šaubas. Taču drīz vien viņa saprot, ka Maikls nav vairs tas cilvēks, ar kuru viņa vēlētos būt kopā. Viņa ir izaugusi un kļuvusi par spēcīgu sievieti, kurai vairs neder tāds partneris kā Maikls, pat ne vecas mīlestības vārdā. Arī Maikls redz, ka viņa naivā vārgā Ketlīna ir zudusi un ka viņai piemīt tas pats spēks, kas Lizijai. Tieši Lizijas spēks ir tas, kas Maiklu baida un ir pamatīgs trieciens viņa vīrieša ego. Ketlīnas spēks un varēšana Maiklam sagādā vilšanos. Atkal sieviete izrādās drosmīgākā un prātīgākā. Tieši Ketlīna ir tā, kas atklāti pasaka, ka viņiem katram ejams savs ceļš un vērš uzmanību uz to, ka Maikls bez Lizijas  nekad nebūtu ticis tik, tālu, cik tālu viņš ir ticis.

Viss jau beidzas laimīgi, tā kā vēlas lasītājs. Ketlīna paliek kopā ar reverandu Bērtonu, bet Maikls atgriežas pie Lizijas. Viss beidzas uz pozitīvas nots, ja vien… nespīdētu maoru zvaigzne. Tad, kad Maikls pamet Liziju un neatgriežas noliktajā laikā, sieviete pieņem lēmumu kļūt par maoru virsaiša sievu. Tās tā noteikti būtu noticis pēc kopā pavadītas Jaungada nakts, ja vien Lizija neuzzinātu, kāda pēc maoru tradīcijām ir virsaiša sievas liktenis. Viņa atgriežas savā namiņā, kur uzrodas arī Maikls. Viss tiešām būtu jauki un skaisti, ja lasītāju nemāktu aizdomas, ka Lizija Maiklam dzemdēs tumšādainu dēlu, kura dzīslas rit maoru asinis. Ja tas tiešām tā būs, domāju, ka turpinājums nebūs īpaši laimīgs. Balstoties uz tā, kāds grāmatā ir atainots Maikls…viņš Lizijai to nekad nepiedos. Es esmu gatava saderēt uz šampanieša pudeli, ka Larkas triloģijas otrajā grāmatā viena no sižeta līnijam būs Maikla noraidošā attieksme pret Liziju un dēlu. Ja viņi arī būs kopā, viņš viņai to pieminēs. Galu galā gan viss atkal būs labi, Maikls sapratis, kāds nelga bijis. Bet var jau būt, ka es alojos, un otrā triloģijas grāmata jau ir stāsts par pirmās triloģijas varoņu pēc nācējiem.

Man grāmata patiks, apbruņojos ar krietnu devu pacietības un gaidu triloģijas nākamo daļu.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>