Carpe diem!

jūlijs 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Margarita Grietēna

300x0_cover (1)Cilvēka dzimumtieksme ir bijusi viena no tām dziņām, ko dažādos laikos cilvēki ir mēģinājuši apslāpēt, ierobežot, ietērpt dažādos stereotipos ar dažādu ideoloģiju, kultūras, reliģisku un sabiedrības vispārpieņemto normu palīdzību. Tomēr šī ir dziņa, kura vienmēr ir bijusi, ir un būs dzīva, jo pretējā gadījumā cilvēce vienkārši beigtu pastāvēt. Visticamāk lielākā daļa psihoterapeitu atzīs, ka mūsdienu sabiedrības problēmu galvenais cēlonis ir tieši sava dzimuma, seksualitātes un vairošanās dziņas neatzīšana. Kam par iemeslu ir uz vispārpieņemtām normām, noteikumiem un stereotipiem balstīta audzināšana par to, ka seksuālā dziņa ir kas nepieņemams, ierobežojams vai pat noliedzams, aizmirstot, ka tas ir tikpat dabisks process kā pārtikas, šķidruma uzņemšana, kustības un sārņu izvadīšana no organisma un kā pret to tieši tā arī jāizturas. Der gan atcerēties, ka arī šeit darbojas princips “Mēs ēdam, lai dzīvotu, nevis dzīvojam lai ēstu.”

Šis diezgan garais ievads tapa, domājot par Margaritas Grietēnas grāmatu “Kas otram bedri rok jeb zilās kurpītes noslēpums”. Nē, nē, tas nav ne nopietns psiholoģiska rakstura traktāts, spriedelējums par psihoanalīzes tēva Z. Freida idejām. Tas ir jautrs, aizraujošs detektīvs, kura galvenā varone  Margarita pat nestrādā policijā. Ja pavisam godīgi… Policijai par notiekošā patiesajiem faktiem, likumsakarībām un cēloņiem, kā arī par meksikāņu seriāliem cienīgiem notikumiem nav ne mazākās nojausmas.

Patiesībā jau Margaritai vajadzētu mierīgi strādāt izdevniecībā un krimināliem notikumiem iet ar līkumu. Tā vismaz domā viņas draugs, kuram ne visai patīk, Margaritas tieksme iekulties dažādos notikumos un tēlot detektīvu. Ta, ta joks tāds! Ne jau Margarita bija ieplānojusi atrast līķi pēc teātra izrādes. Liktenis mēdz ar cilvēkiem pajokot. Un šajā grāmatā viņš joko uz nebēdu, sasaistot visus tās varoņus ciešā ķēdītē. Tomēr pats būtiskākais ir tas, ka visam notiekošajam ir cēlonis – sekss. Turklāt visai nesenā pagātnē, kad mēs visi draudzīgi dzīvojām Padomju Savienībā, kur seksa it kā nebija. Vismaz neviens par to nerunāja. Tādiem niekiem, kā sievišķajam vai vīrišķajam valdzinājumam nebija laika, vajadzēja celt komunismu un lūkoties gaišajā tālē.  Tomēr vairošanās dziņa nav apslāpējama, agrāk vai vēlāk, tā svinēs savu uzvaras gājienu. Un tas bija skaidrs arī padomju varas ideologiem. Kā nu ne, tieši šo dziņu viņi izmantoja spiegošanā.

Lai nu kā, bet nevienam no iesaistītajiem nenāca prātā, ka sekss padomijā, reiz varētu kļūt par iemeslu divām slepkavībām mūsdienās. Tā nu, gluži negribot, visi grāmatas varoņi tiek ierauti notikumos, kuru izraisītājs tieši vai netieši ir sekss. Grāmatā kopā viss iespējamais, spiegošana, ģimenes noslēpumi, mīlas romāni, kaisle, šantāža, atriebība un slepkavība, padomju laiku jaukumi. Visu šo mudžekli izdodas atšķetināt tikai grāmatas beigās. Turklāt beigas ir visai negaidītas. Un tas, ko policijai nav jāuzzina, tā pat kā dažiem iesaistītajiem, tā arī paliek neuzzināts. Man grāmata patika, viegla, aizraujoša, brīžiem, kad negribas nodarboties ar dziļākās jēgas meklējumiem.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>