Carpe diem!

jūlijs 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Historia

Barons Ernests fon Minhauzens

300x0_cover (2)Barona Minhauzena vārds šeit Latvijā nav svešs. Gan viņa romantiskais mīlas stāsts, gan neticamie stāsti par barona piedzīvoto. Stāstītāja talantu un prasmi izlavierēt kutelīgās situācijās ir mantojis arī barona Minhauzena pēctecis, kurš godam pasaulē nes Minhauzena vārdu – barons Ernests fon Minhauzens. Savā grāmatā “Kad runājam patiesību, mēdzam pārteikties” viņš ļauj lasītājam ielūkoties diplomātijas aizkulisēs, laužot un izskaidrojot dažādus ar diplomātiju un diplomātiem saistītus stereotipus.

Bieži vien sabiedrībā diplomātu tēls ir nedaudz romantizēts. Diplomāta darbs asociējas ar greznām vakariņā, pieņemšanām, ceļošanu, iespēju apceļot pasauli, neaizskaramību un citiem stereotipiem. Tomēr tā ir tikai šī amata viena puse. Diplomāta darbs sevī slēpj smagu darbu, spēju saglabāt mieru un cieņu, ievērojot protokolu un etiķeti, jebkurā situācijā, kā arī, līdzīgi Minhauzenam, aiz bizes izvilkt sevi no purva, kurā esi iegrimis līdz kaklam.

Diplomātija ir prasme ar cūku laipni, bet mērķtiecīgi vest sarunas par sulīga svētdienas cepeša nepieciešamību

Diplomātija ir māksla kādam tik jaukā un šarmantā veidā pateikt, lai viņš iet ellē, ka uzrunātais pat priecājas par ceļojumu.

Nemitīgā pārcelšanās no vienas vietas uz citu, šausminoša paskata maltītes, ietiepies valstvīrs, iekrišana bedrē, atbildība par pa logu izmestu konfekšu papīrīti, protokola ievērošana pat viskomiskākajās un dramatiskākajās situācijās prasa no diplomātu lielu attapību, radošu pieeju un spēju vienmēr saglabāt mieru. Barons Ernests fon Minhauzens pats kādu laiku bijis diplomāts un nu jau daudzus gadus palīdz šī amata kārotājiem sagatavoties testam, kura laikā tiek noteikts, vai konkrētais cilvēks ir piemērots ārleitu dienestam. Savā grāmatā vinš ir apkoppjis dažādus neticamu atgadījumus no savas, savu kolēģu un studentu dzīves, kā arī ļauj ieskatīties diplomātijas vēsturē un ļauj izprast, ko un kā tieši dara diplomāti.

Vācijā, kur barons dzīvo, diplomātija ir vien no iekārojamākajiem amatiem. Varbūt, ka kāds pēc šīs grāmatas izlasīšanas varētu sāk domāt par citu nodarbi, bet diez vai. Personīgi man, autora aizrautīgais un interesantais stāstījums radīja interesi un pat vēlmi noskaidrot, kā Latvija var kļūt par diplomātu. Izrādās, ka to var izdarīt ikviens, kurš ir gatavs mācīties, zina vismaz divas svešvalodas un orientējas politikā. Lielākas izredzes gan ir arābu un ķīniešu valodas zinātājiem. Ceļš gan ir pakāpenisks un topošajam diplomātam ir jāiziet vairāki posmi, cītīgi jāmācās un jānokārto pārbaudījumi. Tā kā arī pie mums ikviens var kļūt par diplomātu, piesakoties uz ĀM izsludinātajām vakancēm, jo neviens nevar kļūt par diplomātu, iepriekš vairākus gadus nostrādājot ministrijā.

Brīžiem neticama, aizraujošā valodā uzrakstīta grāmata, kas ļauj iedomāties, kā būtu, ja būtu un… varbūt pievērsties diplomātijai.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>