Carpe diem!

jūnijs 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia

Dāvids Foenkinoss un viņa

300x0_coverPēdējās nedēļas laikā arvien biežāk prātoju par sievietes lomu vīrieša dzīvē un vīrieša lomu sievietes. Cik daudz ir taisnības tam, ka… vīrietis bez sievietes ir maziņš un melns. Vai tiešām sieviete ir visa pamatā un esot laimīga tādu arī padara vīrieti? Man gribētos teikt, ka tas ir abpusējs process. Sieviete un vīrietis, esot kopā, viens otram dod to, kas nav pašam. Vienalga, kas tas būtu! Spontanitāte, miers, bauda, prieks, labsajūta, mīlestība. Ir tik daudz lietu, ko mēs viens otram varam dot. Ja vien… paļaujamies, uz zemapziņu, sajūtām, likteni… Patiesībā, viss notiek tā, kā tam jānotiek. Citreiz ātrāk, citreiz lēnāk. Šādu pārliecību es guvu, izlasot šarmantā franču rakstnieka Dāvida Foenkinosa ne mazāk šarmanto grāmatu “Smalkjūtība”.

“Smalkjūtība” ir stāsts par divu cilvēku sastapšanos, par atrašanos īstajā laikā un vietā. Tas ir skaists mīlastāss, rimts, mierīgs, bez dedzinošām kaislībām, tomēr tāds, kas ievelk sevī un nelaiž vaļā. Lasot šo grāmatu manā apziņā kāds ar pelēku zīmuli zīmēja ainu no Parīzes. Nomaļa ieliņa, bruģis, kafejnīca, galdiņš, saulestars, kas lūkojas gar pelēka lietusmākoņa maliņas, augstpapēžu kurpes, žilbinoša sieviete un… vīrieši viņas dzīve. Rūpīgi, mīloši, iekāres pilniem skatieniem, pamanāmāki, nemanāmāki, apveltīti ar izcilu smalkjūtību un inteliģenci, kā arī tādi, kam šī lietas ir pilnīgi svešas. No katras rindiņas dveš kas francisks, ka nedaudz nostalģisks, kas netverams.

Natālija ir kā saule,  ap kuru riņķo grāmatā aprakstītie vīrieši, notikumi un dzīves situācijas. Viņas vārds it kā pats par sevi nes līdzi nostaļģiju, bet viņai tā nepiemīt. Viņas klātbūtne rada nostaļģiju citos. Natālija ļoti mīlēja savu vīru Fransuā. Vīrieti, kas viņu apturēja uz ielas un piedāvājas izmaksāt dzērienu. Viņu aizrāva Fransuā mulsums, neveiklība un neuzbāzīgā klātbūtne. Šī tikšanās izvērtās mīlastāstā un rezumējās ar laimīgu laulību. Diemžēl liktenim bija citi plāni. Fransuā iet bojā satiksmes negadījumā. Visa Natālijas pasaule sabrūk vienā mirklī. Ir jābūt ar ļoti lielu smalkjūtību apveltītam vīrietim, lai viņš iegūtu Natālijas mīlestību. Tas neizdodas ne žilbinošajam Natālijas priekšniekam, kas iegūt skaisto sievieti cerējis Fransuā vēl dzīvam esot, ne arī kādam citam. Natālijas uzmanība, interese un mīlestība tiek Markusam… zviedru kolēģim, kurš ir tik nemanāms un necils, ka neviens pat nezina, kas viņš. Tas visos raisa izbrīnu, sašutumu, pat riebumu. Kāds, kas līdz šim bijis nekas, žilbinošas sievietes uzmanības dēļ, pēkšņi nonāk visu uzmanības centrā.

Daudzi teiks – šī grāmata ir par sievieti. Tomēr, manuprāt, tā ir par vīrieti. Mani saistīja tieši vīriešu tēli. Fransuā, Šarls. Markuss, Natālijas tēvs. Grāmata atklāj vīrieša skatījumu uz sievieti, mulsumu, nedrošību, cerības, rūpes, iekāri… “Smalkjūtība” nav uzskatāma par tradicionālu dāmu romānu. Tajā ir vīrieša skatījums uz sievieti, attiecībām, dzīvi, sapņiem. Tas ir stāsts par vīrieti.  Grāmatas autors ir vīrietis. Tādēļ arī grāmata ir tik fascinējoša, ka parāda sievietes un vīrieša skatījumu uz notiekošo. Autors meistarīgi un ar ļoti lielu smalkjūtību parāda abas šīs it kā tik atšķirīgās pasaules, kas pilnīgas var kļūt tikai saplūstot vienā kopējā.

DSCF4679Man šī grāmata ļoti patika. Tādēļ ar ļoti lielu prieku izmantoju iespēju tikties ar pašu autoru klātienē. Secināju, ka viņš pats ir tikpat šarmants, ka viņa grāmata. Mēs divpadsmit dāmas bijām viņa šarma un atraktivitātes apburtas.

DSCN8543“Smalkjūtība” nav autora pirmā grāmata. Viņš ir sarakstījis vairāk kā desmit dažādu grāmatu. Turklāt katras grāmatas tapšanas stāsts ir atšķirīgs. Arī pašas grāmatas ir atšķirīgas. Kā pats autors saka, viņš neraksta noteikta žanra darbus. Ļoti liela nozīme ir mirkļiem, notikumiem, situācijām, ko viņš novērojis ikdienā. “Smalkjūtības” aizsākums ir vīzija – skūpsts, ko pavisam necilam vīrietim sniedz brīnumdaiļa sieviete. Tas ir viens skūpsts, bet autora prātā jau sāk veidoties situācijas, notikumi, apstākļi, kas līdz šim skūpstam konkrēto vīrieti un sievieti ir aizvedis. Rakstot “Smalkjūtību”, autora roku vadījusi tīri sajūtas dažādos līmeņos. Viņš nebija domājis, ka grāmata kļūs par beseleri. Iepriekš uzrakstītās septiņas par tādām nekļuva. Tomēr tas tā notika. Jo īstajā laikā atnāca īstā sajūta un radās grāmata, kas īstajā brīdī uzrunāja īstos cilvēkus.

Pēc grāmatas motīviem, autors, kopā ar savu brāli uzņēmuši filmu. Galvenās lomas atveidotāja ir Odrija Tatū. Arī šis ir stāsts par īsto brīdi. Filma nebūtu tapusi, ja visai aizņemtā aktrise nepiekristu tajā spēlē. Kā Natālijas lomas atveidotāju autors redzēja Odriju Tatū. Rezerves varianti nebija iespējami. Kā autors saka, tas ir tāpat kā ar mīlestību. Vai nu es mīlu šo cilvēku un esmu ar viņu, vai nu nevienu. B varianta nav.

Tikšanās ar Dāvidu Foenkinosu bija ļoti aizraujoša, šarmējoša un iedvesmojoša, kā arī pārdomas raisoša. Gluži tāpat kā viņa grāmata.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>