Carpe diem!

marts 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Historia

Sallija Grīna

300x0_coverMan marts izvērties par īstu F&F grāmatu mēnesi. Gadiem ilgi nebiju lasījusi šī žanra grāmatas, bet tagad veselas četras pēc kārtas. Sev par brīnumu “pavilkos”.
Sallijas Grīnas grāmata “Tumšā puse” jau pirms tās nonākšanas grāmatu plauktos tika pasludināta par sensāciju jauniešu literatūrā. Man bija iespēja divas šīs grāmatas nodaļas izlasīt iepriekš. Pēc  to izlasīšanas nolēmu, ka grāmatai tiešām ir sensācijas potenciāls, Tomēr, pēc grāmatas izlasīšanas, mazliet jutos vīlusies. Grāmata tiešām ir jauka un interesanta, bet īsti par sensāciju es to nenosauktu.  Var jau būt, ka sāku F&F atēsties, bet pēc “Raganu atklājums”, “Aplis” un “Uguns” izlasīšanas “Tumšā puse” likās pablāva. Sākumā domāju, ka pie vainas mans vecums. Grāmata vairāk domāta pusaugu bērniem. Tomēr sapratu, ka tas noteikti nav īstais iemesls.
Mani neatstāj sajūta, ka grāmata beidzās īsti pat nesākoties. Autore ļoti skaisti un saistoši apraksta zēna sajūtas, ko pastiprina vides apraksti, ļoti rūpīgi izmargoti dažādi tēli, bet, lai arī grāmatu izlasu pāris stundu laikā, sižets nerisinās diez ko raiti. Liekas, ka tas ir izstiepts, burti par lielu un reti. Ļoti daudz fiziskas vardarbības, kas manas simpātijas neraisa. Šķiet, ka ir pateikts kaut kas un tajā pašā laikā nekas. Man “Tumšā puse” īsti neasociējas ar triloģijas pirmo grāmatu, drīzāk ar vienas grāmatas trešdaļu – ievadu. Tajā pašā laikā nekāda gadījumā nevar teikt, ka grāmata ir slikta, tai nav ne vainas, bet par sensāciju to nosaukt nevaru.  Ja sensācija ir fakts, notikums, norise, kas ar savu neparastumu, negaidītību pievērš daudzu cilvēku uzmanību, rada plašu interesi, tad laikā, kad iznāk tik daudz grāmatu par raganām un citām pārdabiskām spējām apveltītām būtnēm, šī grāmata noteikti nav nekas negaidīts. Tukšasiņi, jauktasiņi, baltie un melnie burvji, raganu savstarpējie kari, Padome, ceļojumi cauri maģiskiem tuneļiem, utt. Tas viss jau ir bijis. Harijs Poters savā laikā noteikti bija lielāka sensācija. Man liekas, ka iepriekš paziņojot, ka grāmata, filma, izrāde ir sensācija, tiek izdarīts lāča pakalpojums, jo konkrētajam darbam tiek uzlikta nevajadzīga atbildība, no viņa tiek gaidīts un prasīts vairāk, kā tas var sniegt. Gailim pret paša gribu nākas tēlot pāvu.

Tomēr, melotu, ja teiktu, ka negaidu grāmatas turpinājumu. Interesē galvenā varoņa liktenis. Vai viņš būs spējīgs iet savu ceļu, nepakļaujoties nevienam? Varbūt grāmatas nākamās daļas ir tās, kas to padara par sensāciju? Varbūt, ka tur būs atrodams tas, ko neatradu šajā grāmatā?

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>