Carpe diem!

marts 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Historia

Daži ieteikumi, kā rakstīt dienasgrāmatu

tagebuch_schreibenIkviena dzīve ir tā vērta, lai to pierakstītu. Bieži vien cilvēki apņemoties rakstīt dienasgrāmatu īsti nesaprot, ar ko sākt un par ko galu rakstīt. Daži ieteikumi dienasgrāmatu rakstītājiem:

Par ko rakstīt dienasgrāmatā?

Tā kā dienasgrāmata ir domāta tikai tavai personīgajai lietošanai, vari rakstīt pilnīgi par visu, kas tev ienāk prātā. Tev nevienam nav jāatskaitās par savas dienasgrāmatas saturu. Šī grāmata ir domāta tikai Tev. Tu var rakstīt:

–          par to, kas ar tevi ir noticis;

–          savas pārdomas vai viedokli par kādu tēmu;

–          par to, kā tu jūties;

–          par lietām un emocijām, ko piedzīvoji, esot kopā ar citiem cilvēkiem;

–          par saviem sapņiem un cerībām;

–          par to, kam tici;

–          par saviem mērķiem;

–          par to kas tevi padara laimīgu vai nelaimīgu;

–          par to, kas tev patīk vai nepatīk;

–          par lietām, ko vēlaties mainīt, un citām tev nozīmīgām tēmām.

Uz kā vislabāk rakstīt dienasgrāmatu?

Savas dienasgrāmatas rakstīšanai vari izmatot jebkuru bloknotu vai kladi, kura tev liekas šim mērķim piemērota. Veikalos ir nopērkami speciālas dienasgrāmatās, kur atliek tikai sekot to sastādītāju norādījumiem, piemēram, pozitīvo pārmaiņu dienasgrāmata vai dienasgrāmata labām un ne tik labā dienām, labsajūtas dienasgrāmata, u.t.t. Ja vēlies vari izvēlēties parasto plānotāju, kurā ietvertas arī ailes personīgajiem ierakstiem. Speciālo dienasgrāmatu un plānotāju mīnus ir tas, ka parasti vieta ierakstam ir ļoti neliela. Dienasgrāmatas rakstīšanai derēs arī visparastākās lapas, kuras var salikt mapē. Vēl viens variants ir rakstīt savu dienasgrāmatu datorā. Pilnīgi iespējams, ka tev pašai/pašam rodas kāda ļoti radoša ideja dienasgrāmatas rakstīšanai. Tās, piemēram, var būt kartona kartiņas, ko tu sakārto speciālā kartotēkā, vai neliels blociņš, kurš vienmēr ir pa rokai, un dod tev iespēju rakstīt dienasgrāmatu, lai kur tu atrastos.

Cik regulāri rakstīt dienasgrāmatu?

Dienasgrāmatu var rakstīt dažādi. Vari izveidot noteiktu sistēmu un veikt ierakstus katru dienu, reizi nedēļā vai mēnesī. Rakstīt vari neregulāri, brīžos, kad izjūti tādu vēlmi, vai arī ir noticis kas ļoti īpašs. Ir cilvēki, kas dienasgrāmatu raksta no rīta, tādējādi sagatavojot sevi jaunai dienai. Citi to dara vakarā, lai veiktu nelielu rezumē aizvadītajai dienai. Tu vari izveidot sev īpašu dienasgrāmatas rakstīšanas rituālu – rakstīšanas laikā iedegt sveces, pagatavot sev kādu gardu dzērienu, fonā uzlikt iedvesmojošu mūziku vai kā savādāk radīt sev tīkamu noskaņu.

Kā rakstīt dienasgrāmatu?

Svarīgi ir atcerēties – dienasgrāmatas rakstīšana nav pienākums, tā ir iespēja iepazīties pašam ar sevi. Nav nepieciešam, katru dienu, ko ierakstīt dienasgrāmatā, bet noderīgi ir kaut reizi dienā iedomāties, kas būtu tas, ko no šis dienas tu vēlētos tās lapaspusēm uzticēt. Gluži tāpat nav nekādu noteiktu standartu, cik garam jābūt ierakstam. Tas var aizņemt vairākas lapaspuses, vienu rindkopu vai arī sastāvēt tikai no viena vārda.

Nelauzi galvu par ieraksta glītumu, stilistiku vai gramatiskajām kļūdā. Būtiski, ka tu savā domu lidojumā esi brīva no jebkādiem ierobežojumiem. Tu savu dienasgrāmatu veidot tādu, kādu vēlies. Vari rakstīt nepilnus teikumus, izmantot tikai atslēgas vārdus, vari neievērot atkāpes, rakstīt krusteniski pāri visai lapai. Sarakstīt vārdus kopā, rakstīt tikai ar mazajiem vai lielajiem burtiem, švīkāties, pārstrīpot un pasvītrot, rakstīt no kreisās uz labu un no labās uz kreiso pusi, atstāt tukšas lappuses vai rakstīt, neatstājot nevienas brīvas vietiņas.

Dažas radošas idejas, kā veidot savu dienasgrāmatu.

Rakstot dienasgrāmatu, ļoti labi var izmantot dažādas radošas rakstīšanas metodes:

Jautājumi. Šī metode ir efektīva, lai mērķtiecīgi atrastu risinājumu kādai problēmai vai arī ir vēlme īpaši pievērst savu uzmanību kādai konkrētai tēmai. Šīs metodes pamatprincips – nav muļķīgu jautājumu, ir muļķīgi tos neuzdot. Šī metode ļauj sakārtot domas un to veiksmīgi var pielietot arī ikdienišķās lietās, piemēram, lai pieņemtu lēmumu, ko gatavot vakariņās. Ja izmanto šo metodi:

1)      Paņem baltu lapu un sarakstiet uz tās visus jautājumus, kas vien tev nāk prātā domājot par konkrēto tēmu vai problēmu. Svarīgi ir uzrakstīt visus jautājumus, kas nāk prātā, tos necenzējot;

2)      Kad prātā nenāk vairs neviens jautājums, tos sagrupē, apvienojot līdzīgus jautājumus. Izsvītro tos jautājumus, kas dubultojas vai neatbilst konkrētajai tēmai vai problēmai. Īsāk sakot, izraksti no jautājuma klāsta pašus būtiskākos jautājumus.

3)      Atbildi uz jautājumiem. Ne velti saka, ka jautājumus spēj uzdot tikai tas, kurš jau kaut ko zina. Redzēsi, ka uz daudziem jautājumiem atbildēsi ātri, bet uz citiem atbildes nāksies meklēt ilgāk. Uz vieniem jautājumiem varēsi atbildēt pati, ar citiem jautājumiem vajadzēs vērsties pie cilvēkiem no malas. Galvenais ir pierakstīt visas atbildes, jo tas ļauj atrast risinājumu.

Automātiskā rakstīšana. Šajā gadījumā noteiktā laika posmā uz papīra raksti, visu, kas tev nāk prāta, nelietojot interpunkcijas zīmes un nekādi citādi nepārtraucot rakstīšanu.

Shēmas veidošana. Lapas vidū ieraksti atslēgas vārdu, piemēram, „šodien”, un tad saraksti tam apkārt atbilstošus jēdzienus, piemēram, „darbs”, „saule”, „pārdomas”, „skumjas”, kuriem pēc tam atkal saraksti atbilstošus apakšjēdzienus. Šāda shēma ļaus labāk saprast tavu tā brīža noskaņojumu. Pēc tam vari to arī tādu atstāt, vai pārvērst stāstījumā, dzejolī vai zīmējumā.

Sistemātiskā rakstīšana. Šajā gadījumā tu raksti ļoti konkrēti, ievērojot noteiktu sistēmu, piemēram, „10 lietas, kas man jāizdara, lai es justos lieliski” vai „10 lietas, kas man ļaus sasniegt izvirzīto mērķi”.

Tu vari rakstīt kā gribi un ko gribi, pat galīgas glupības, noteikumu nav. Droši var izmantot dažādas krāsas, piemēram, konkrētas noskaņas aprakstīšanai izmantojot konkrētu krāsu.

Dienasgrāmatā zīmē vai līmē attēlus, jo bieži vien attēls pasaka vairāk par uzrakstītajiem vārdiem. Tu dienasgrāmata var būt visparastākā mape, kurā tu apkopo dažādus teicienus, dzejoļus, tekstu fragmentus, reklāmas, receptes un dažādus rakstus, attēlus. Īsāk sakot, visu, kas tevi ir spontāni uzrunājis. Šie apkopotie materiāli spēj parādīt tavas viskārstākās vēlēšanās, sapņus un mērķus.

Ko darīt ar dienasgrāmatu vēlāk?

Pat nerakstot dienasgrāmatu katru dienu, laika gaitā sakrājas ļoti daudz dažādu tekstu, piezīmju, izgriezumu. Dienasgrāmatas krājas kaudzē. Ko ar to visu iesākt?

Būtu ieteicams dienasgrāmatu vēlreiz izlasīt. Tas varētu būt ļoti aizraujoši un interesanti, jo, galu galā, tā ir grāmata par tevi. Dienasgrāmatas izlasīšana reizēm ļauj saskatīt dažas kopsakarības, ko varbūt nebiji pamanījusi.

Vēl rakstīto var „atbrīvot”, to sadedzinot. Šajā gadījumā gan jāatceras, ka to, kas sadedzināts, vairs atjaunot nav iespējams.

Dienasgrāmatu veidi

Bez personīgās dienasgrāmatas ir sastopamas dažādas cita veida dienasgrāmatas:

Attiecību dienasgrāmata – dienasgrāmata, ka veltīta tavām attiecībām ar draugu, vīru. Šādu dienasgrāmatu raksta kopā ar savu partneri, ierakstot tajā, ko jūs viens otrā mīlat, ko novērtējat, kādas problēmas saskatāt savās attiecībās, kopējās nākotnes redzējumu, mērķus un visas citas lietas, ko viens otram gribat darīt zināmu.

Grūtniecības dienasgrāmata – Gaidību laiku fiksēt dienasgrāmatā ir svarīgi ne tikai mātei vai abiem vecākiem, bet arī gaidāmajam bērniņam, kurš noteikti priecāsies par iespēju to izlasīt.

Mājdzīvnieka dienasgrāmata – katram kaķim, sunim, papagailim vai kādam citam mājdzīvniekam piemīt savs raksturs, ieradumi, darbi un nedarbi, kuru aprakstīšana var kļūt par ļoti aizraujošu nodarbi.

Mērķa sasniegšanas dienasgrāmata – bieži vien šāda dienasgrāmata, kurā tiek dokumentēti dažādi procesi, ir ļoti noderīgs palīgs lielu mērķu sasniegšanā.

Pārmaiņu dienasgrāmata – dienasgrāmata, pārmaiņu brīžos, piemēram, mainot dzīves vietu vai darbu, šķiršanās gadījumos, kā arī citos nozīmīgs dzīves brīžos, „norakstīt” to, kas sakrājies uz sirds.

Esi apņēmusies jaunajā gadā paveikt ko nozīmīgu, vēlies iepazīt sevi, vai vienkārši neaizmirst skaistus mirkļus? Sameklē piemērotu rakstāmo un papīru, sagatavo sev tasi smaržīgas tējas un sāc… sāc rakstīt savu dienasgrāmatu!

Did you like this? Share it:

1 comment to Daži ieteikumi, kā rakstīt dienasgrāmatu

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>