Carpe diem!

februāris 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Historia

Kriss Ridels

ada-un-peles-regsLords Gots rīko ikgadējās jājamzirdziņu sacensības un iekštelpu medības. Saņemt ielūgumu uz šo grandiozo pasākumu par lielu pagodinājumu uzskata ikviens. Tomēr kādēļ daļa no uzlūgtajiem viesiem tiek turēti ieslodzījumā un pat ieslēgti važās? Ko perina lorda Gota iekštelpu medību pārzinis Maltravers? Kas liek spokoties peles Išmaela garam? Ko vecajā ledus pagrabā dara Meklenburgas monstrs? Ar ko nodarbojas Bēniņu kluba biedri? Kādēļ lords Gots pieprasa, lai viņa meita Ada būtu dzirdama, bet pēc iespējas mazāk redzama?

Rast atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem ļaus britu rakstnieku un grāmatu ilustratora Krisa Ridela grāmata bērniem “Ada un peles rēgs”.

Pasaule, kurā mīt Ada un viņas tēvs ir pilna ar mītiskiem, literāriem un daudz citiem neparastiem tēliem. Nekas šajās pasaulē nav ikdienišķs, ja neskaita Adas iemīļotos brokastu maltīti – grauzdiņus zaldātu formā un ceptu olu.

Bērniem šī grāmata būs aizraujoša noslēpuma atklāšana kopā ar Adu un viņas jaunajiem draugiem, savukārt vecākiem, kuri brīvo laiku velta gan grāmatu lasīšanai, gan kino, smaidu izraisīs dažādie grāmatas varoņi, kuru “radniecība” ar angļu literatūras klasiķiem ar nepārprotama. Meklenburgas monstrs alias Frankenšteins, kurš izvirza pretenzijas par savas biogrāfijas publicēšanas bez viņa ziņas rakstniecei Mērijais Šellfišai alias Mērija Šellijai. Pat minētās grāmatas nosaukums ir nepārprotams “Monstrs jeb Prometejs-nebēdnis” (Mērijas Šellijas darbs “Frankenšteins jeb jaunais Prometejs”). Kolorīts ir Adas guvernanšu klāsts: Moraga Mak Bī, kas noteikti ir radiniece “Brīnumainajai auklei” vai  Nannuy McPhee, Hēbe Popinsa -iespējams attāla Mērijas Popinsas radiniece, Džeine Eire (Džeina Eira), Mīļā Nenija – suņuaukle no “Pītera Pena”, un vēl citas auklītes ar savām īpatnībām un dzīves uztveri. Pēdējā Adas guvernante Lūcija Bordžija ir vampīrs, pie tam guvernante – duelante, kas bez grūtībām uzveic vienu no grāmatas ļaunajiem tēliem Fon Helsungu. Gribot negribot, domas aizmaldās pie “Drakulas”.

Grāmatiņa lasās ļoti raiti. Man bija nepieciešams nedaudz vairāk kā stunda. Bērniem noteikti tas prasīs vairāk laika. Domāju, ka šī grāmata patiks tiem bērniem, kam aizraujošs šķiet fantāzijas žanrs. Noteikti patiks meitenēm. Galu galā galvenā varone ir meitene, kuras ģērbēja pārzina ļoti daudzus stilus un neuzklausīs nekādus iebildumus, lai arī neviens viņu nekad nav redzējis.

Grāmatas ilustrācijas ir melnbaltas. Tomēr tās ir ļoti krāšņas un filigrānas. Ilustrācijas pilnībā sasaucas ar tekstu, to paspilgtinot vēl vairāk.  Mani sajūsmināja tā sauktās kājenes. Vienkārši ideāls sinonīms klasiskajām marginālijām.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>