Carpe diem!

janvāris 2014
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Historia

Bils Braisons

majaBila Braisona grāmatu “Mājās. Īsa privātās dzīves vēsture” gribētos nosaukt par cilvēces komforta un godkāres biogrāfiju. Tik daudz atklājumu, centienu gūt slavu, naudu un laikabiedru atzinību, kas ļoti daudzos gadījumā konkrētā laikmeta kontekstā tā arī palika nenovērtēti, īpaši jau runājot par finansiālo gandarījumu.

Jau pasvārstot grāmatu rokā, top skaidrs, kā šis viss nebūs ātrs skrējiens cauri grāmatas lapaspusēm. Iespaido arī vairāki simti dažādu atsauču, kas publicētas 20 lapaspusēs. Autors tiešām veicis ļoti lielu darbu, cenšoties noskaidrot dažādu mūsdienu cilvēku ierastu lietu izcelsmi un attīstību vēstures gaitā. Pie tam visa šī bagātīgā materiāla izejas punkts ir paša autora māja – veca mācītājmāja, kura jau pati par sevi ir vēsturiska vērtība.

Braisons pats uzņemas viesmīlīga namatēva lomu, kurš ar ļoti lielu rūpību iepazīstina viesi – lasītāju ar katru istabu, tās un tajā notiekošo norišu vēsturi, kā arī attīstību. Autors pamatoti pierāda, ka ikdienišķākās sadzīves lietas, procesi ir cieši saistītas ar dažādām vēsturiskām, sabiedriskām un politiskām norisēm.  Grāmatā tiek apskatītas un izpētītas visdažādākās tēmas, arhitektūra, kulinārija, ģeogrāfiskie un zinātniskie atklājumu, medicīna, mode, skaistumkopšana, bērnu audzināšana, parku un dārzu dizains, interjers, rūpniecība un vēl daudzas citas tēmas.

Kā namatēvs Bils Braisons ir ļoti atraktīvs, jo viņa stāstījums ir raits, aizraujošs un asprātību pilns. Grāmatu lasot nerodas sajūta, ka tiek lasīts pētījums, kaut gan tas tāds ir, par to liecina daudzie avoti, uz kuriem autors atsaucas un ir izmantojis sava darba pamatā. Reizēm gan šķiet, ka autors apmaldās kādā no viesiem demonstrētajām telpām, vai aizklīst kaut kur pavisam tālu prom no tās. Man tā arī nekļuva skaidrs, kad un kāpēc radies pagrabs, jo principā nodaļa bija veltīta dažādu celtniecības materiālu vēsturei. It kā jau varētu teikt: Vai tad tas tāpat nav skaidrs? Tomēr kā tas redzams ļoti daudzās grāmatas nodaļās, sākotnēji mums tik ikdienišķās lietas un norises ir radītas ar pavisam citu mērķi. Tāpat arī citās grāmatas nodaļās likās, ka ir būtiskas lietas ar konkrēto telpu saistītas lietas, kam pievērsta maza uzmanība, vai arī nav pievērsta vispār.

Lasot šo cilvēces autobiogrāfiju, pilnīgi noteikti to varētu tā dēvēt, izbrīnu radīja tas ar kādu pārliecību un mērķtiecību agrāk cilvēki ķērās pie lietām, par kurām, ja godīgi, viņiem sākotnēji nebija nekādas sajēgas. Lielākoties viņi arī savu mērķi veiksmīgi sasnieguši. Un ķērušies klāt nākamajam. Dažu personību daudzpusība ir vienkārši apbrīnojama, tāpat kā spēja pašiem izglītoties vienā vai otrā jomā. Tik pat apbrīnojami ir tas, ka cilvēki savus sapņu piepildīja neskatoties ne uz tā laika “spīdošajiem” sadzīves apstākļiem, ne dažādiem brīvo gribu ierobežojošiem, pat traumējošiem noteikumiem, audzināšanas un izglītības principiem, kas viņu dzīves laikā valdīja. Jāatzīst, ka mūsdienu cilvēkam piemīt daudz mazāk uzņēmības, lai arī vairāk iespēju un dzīvojam daudz humānākā sabiedrībā.

Tiem, kas romantizē pagājušos laikus un uzskata, ka piedzimuši pāris gadsimtu par vēlu, grāmata ļaus saprast, ka patiesībā esi piedzimis īstajā laikā un vietā, bet savā sapņu laikmetā diezvai izdzīvotu ilgāk par mēnesi. Grāmata varētu būt labs iedvesmas avots radošiem cilvēkiem.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>