Carpe diem!

decembris 2013
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Historia

Gundega Sēja

opisAr dzimtenes mīlestību nepiedzimst, to neiemācās, sēžot skolas solā. Mīlestība pret dzimto zemi rodas ģimenē. Tā slēpjas mammas ceptajos pīrāgos uz balti klāta svētku galda, tā zaigo omes adītajos cimdos un čalo vectēva stāstītajos stāstos. Dzimtenes mīlestība ķircina paslēpusies balti ziedošā pļavā, smej no augstākā bērza zara, bradā basām kājām pa upītī un veras augusta zvaigžņotajās debesīs. Tā aizskan Dziesmussvētku kora strīpainajos brunčos, tvano tikko ceptā rupjmaizē un aizvirpuļo pa aizsaluša ezera mirdzošo ledu.

Mūsu Latvija ir skaista. Mūsu Latvija ir dzīvesgudra. Mūsu Latvija ir stipra. Mūsu Latvija ir aizraujoša, noslēpumaina un koša. Tik ierasta un ierasta, ka reizēm piemirstam tās vērtības, kas mums dota kā šīs zemes iedzīvotājiem.  Reizēm Latvija liekas kaut kas tik pašsaprotams, ka biežāk jūsmojam par svešu zemju labumiem. Līdz brīdim, kad dzirdam savus bērnus un mazbērnus sapņojam par dzīvi svešās zemēs.

Izdevniecības “Zvaigzne ABC” izdotā Gundegas Sējas grāmatiņa “Kā es ar opi braucu Latviju lūkoties” ir lasāmvielas ar pievienoto vērtību.

Pirmkārt, tā ir izglītojoša grāmata ik vienam, kas vēlas savos bērnos un mazbērnos ieaudzināt mīlestību pret dzimto zemi, veidot viņu nacionālo pašapziņu, kā arī audzināt patriotiskā garā. Grāmata lasītāju ved ceļojumā pa Latviju, iepazīstinot ar mūsu valsts vēsturi, ģeogrāfiju, tradīcijām, simboliku, folkloru, etnogrāfiju un dzīvesziņu. Tā atgādina par zināmo, bet varbūt piemirsto, kā arī uzzināt par Latviju lietas, ko nezināji. Otrkārt, šī noteikti ir grāmata, ko kopā lasa bērns un viņa vecāki vai vecvecāki. Iespēja būt kopā, lasot, uzzinot, diskutējot un aplūkojot grāmatā esošos attēlus.

Grāmata veidota, ka maza zēna Roberta un viņa vectēva ceļojums pa Latviju. Ik ceļojums sākas un beidzas mājās. Šo principu autore ievērojusi arī rakstot grāmatu. Zīmīgi, ka grāmata sākas un beidzas ar valsts svētkiem, 4. maiju – neatkarības atjaunošanas dienu un novembra svētkiem, tāda veidā audzinot lasītājā nacionālo pašapziņu. Roberts kopā ar savu vectēvu vasaras brīvlaikā apceļo visus četrus Latvijas novadus. Ceļojuma laikā vectēvs zēnam parāda skaistas vietas, sniedz ieskatu valsts vēsturē, iepazīstina ar dažādām mūs tautas tradīcijām, nacionālo virtuvi, folkloru un dzīvesziņu.

Kopā ceļojot, zēna un vectēva starpā nepārtraukti notiek diskusijas, kas stāstījumu padara interesantu un saprotamu arī mazajiem lasītājiem, kam domāta šī grāmata. Grāmatā iekļautas latviešu teikas, tautasdziesma, latviešu rakstnieku un dzejnieku darbi, parādot, cik mēs – latvieši vienmēr esam bijuši un esam radoši. Tik pat krāšņas un aizraujošas kā grāmatas teksts ir arī tās ilustrācijas. Bērniem noteikti patiks grāmatai pievienotā Latvijas karte un spēle, kas izceidota pēc visiem pazīstamās galda spēles “Cirks” principa.

Grāmata būs piemērota 1.-4. klašu skolēniem. To kā lielisku palīgu mācību materiālu veidošanai, noteikti novērtēs dažādu mācību priekšmetu skolotāji. Grāmatā aplūkotās tēmas būs saistošas gan latviešu valodas un literatūras, kā arī sociālo zinātņu skolotājiem un klases audzinātājiem. Gudra klāt pievienotās spēles izmantošana stundā noteikti cels skolotāja tēlu skolēnu acīs.

Es izlases veidā grāmatu lasīju priekšā savam četrgadniekam. Garie apraksti par vēsturi tik mazam bērnam īpaši aizraujoši nešķiet, bet teikas, pasakas, dzejolīši un īsie aprakstiņi tīri interesanti šķiet arī šajā vecumā. Par to, ka grāmatiņa patika, liecināja prasība, lasīt to ik vakaru pasakas vietā. Tāpat dēļam patika spēle un braukāt ar pirkstu pa karti.

P.S. Šī grāmata varētu noderēt kā špikeris tiem, kas vēlas apceļot Latviju.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>