Carpe diem!

decembris 2013
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Historia

Braiens Selzniks

hugoDomāju, ka gandrīz ikvienam no mums ir sava mīļākā bērnības grāmata, kuru reiz lasot ātrāk gribējās pāršķirt lapu, lai uzzinātu, ko jaunu tā atklās. Ar katru nākamo lappusi grāmata aizrāva arvien vairāk, sirds priecīgi dauzījās un vaigi sāka kaist. Jūs taču pazīstat šo sajūtu? Grāmata tika ņemta rokā atkal un atkal, un drīz vien no galvas bija zināma ja ne visa grāmata, tad spilgtākās vietas noteikti. Par to tika runāts ar draugiem, skolasbiedriem.  Galvā atkal un atkal tika izdzīvots notikums pēc notikumā. Jūs taču to atceraties? Savu pirmo mīļāko grāmatu.

Domāju, ka izdevniecības “Zvaigzne ABC” 2013. gada nogalē izdotā amerikāņu autora Braiena Selznika grāmata ”’Hubo Kabrē izgudrojums” pilnīgi droši var pretendēt uz daudzu bērnu, gan lielu, gan mazu, mīļākās grāmatas lomu.

Tā nu sagadījās, ka grāmatu atvēru Ziemassvētku vakarā, kad bija norimusi lielā rosībā, kad uz galda smaržoja brūni pīrāgi, dega svecītes un bija beiguši čaukstēt izsaiņoto dāvanu papīri. Atvēru grāmatu un pēkšņi atrados 20 gs. 30 gadu Parīzē. Kopā ar Hugo. Mazu zēnu, kura aizrautība ir dažādi mehānismi. Viņa ikdiena paiet labojot un uzvelkot daudzos stacijas pulksteņus, vērojot stacijas ikdienu un cenšoties atšifrēt kādu noslēpumu – ziņu, ko slēpj mehāniskas lelles rakstāmspalva. Zēns domā, ka tā ir ziņa, ko viņa mirušā tēva. Taču viņš nezina, ka šī noslēpuma atklāšana kļūs par iemeslu virknei notikumi, kuri izmainīs ne tikai viņa, bet arī citu cilvēku likteni. Gluži nemanot, šķirot lapu pēc lapas notikumi aizved līdz kino pirmsākumiem un vienu franču kino leģendām – režisora un sapņu “atdzīvinātāja” Žorža Meljesa.

Es šo grāmatu nosauktu ja ne par trīsdimensiālu, tad par divdimensiālu noteikti. Īpašu realitātes sajūtu rada grāmatas ilustrācijas, kas ir puse no šī aizraujošā stāsta, jo burtu un vārdu virknes pāriet attēlos, bet attēli vārdu uzburtās ainās un notikumos. Nebaidīšos apgalvot, ka grāmata varētu bērniem likt uz laiku aizmirst par datoriem un iphoniem.

Pēc grāmatas izlasīšanas noskatījos arī Mārtina Sorkēzes filmu “Hugo”, kas uzņemta pēc šīs grāmatas. Atzīšos, biju patīkami pārsteigta. Filma neticami labi sasaucās ar grāmatu. Režisors ļoti veiksmīgi spējis atainot grāmatas garu.  Lai arī Sorkēze dažiem varoņiem piešķīris daudz vairāk cilvēcības kā Selzniks, stāsts savu vērtību nezaudē.

Mans Ziemassvētku prieks – grāmatu no angļu valodas tulkojusi mana draudzene un studiju biedrene Daina Ozoliņa. Foooorši!!!

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>