Carpe diem!

novembris 2013
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Historia

Jūnass Jūnasons „Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda”

Manu pārējo portāla sievietespasaule.lv Grāmatu klubiņa pārdomas par šo  un citām grāmatām lasi:  http://www.sievietespasaule.lv/literatura/gramatu_klubins/

simtgadnieksViss ir tā, kā ir, un viss būs tā, kā būs…

Pirmo reizi šo frāzi izdzirdēju apmēram pirms diviem gadiem, kad biju ērti iekārtojusies autobusa sēdeklī, lai dotos uz ikgadējo kartupeļu talku vecāku mājās. Visiem Talsu virzienā braucošajiem nebija paveicies ar sēdvietām, tādēļ vienai daļai braucēju nācās stāvēt kājās. Iegadījās tā, ka man blakus stāvēja divi apmēram divdesmit gadus veci puiši, kas savā starpā sarunājās par šo un to. Kā jau labi audzināta, vairījos svešas sarunas noklausīties, līdz runa ievirzījās par nesen izlasītajām grāmatām. Viens no puišiem tik aizrautīgi otram stāstīja par šo grāmatu, ka vienkārši nespēju nenoklausīties.

Jāatzīst, ka grāmata tiešām ir ļoti aizraujoša, un pēc vienas nodaļas pabeigšanas pirksti steidz uzšķirt nākamo. Viegli lasāma, aizraujoša, humorīga, kolorītiem tēliem bagāta grāmata, kas autoru atklāj kā labu stāstnieku un vēstures zinātāju. Jo, lai arī skaidrs, ka autors „pūš pīlītes”, tieši zināšanas par dažādiem vēsturiskiem notikumiem un personām, ļauj lasītājam atklāt, ka autors „samelojies”, kā arī pasmieties par asprātīgajiem notikumu skaidrojumiem. Grāmata ir savdabīgs veids vēstures kursa atkārtojums.

Man vislabāk patīk galvenā varoņa Alana dzīves uztvere: „Viss ir tā, kā ir un būs tā, kā būs…” Viņš nelauza galvu par to kas un kāpēc notiek, neanalizē, nerakņājas sevī, meklējot dzīves jēgu. Nefantazē par to, kas būs. Viņš vienkārši dzīvo savu dzīvi atbilstoši tai situācijai, kādā ir nokļuvis, bez lieka stresa un spriešanas par to, kā būs, ja būs. Tagad un tūlīt, konkrētajā brīdī. Jāsaka gan, ka nekad nepārkāpjot savu pārliecību, ka politika un reliģija ne pie kā laba nenoved.

Ja neskaita dažus izņēmumus, Alans diezgan ātri spēj iemantot apkārtējo draudzību un simpātijas. Ne velti saka: esi vienkāršāks un draugus iemantosi. Alans uz lietām skatās ļoti vienkārši, nevienam neko lieki nepārmetot un neliekot kādam justies slikti savā ādā. Cilvēki Alanam blakus var justies brīvi, esot tādi kādi viņi ir. Tieši pateicoties lietu nesarežģīšanai un savai izdomai, viņš izkuļas no jebkuras ķezas. Tomēr alojas tie, kas domā, ka Alans ir vientiesis, jo, lai arī pabeidzis tikai trīs klases, viņš savas dzīves laikā apgūst vairākas valodas, kā arī izstudē materiālu kaudzes par viņu interesējošu tēmu.

Grāmata ir pilna ar visdažādākajiem notikumiem, bagātīgs ir arī simtgadnieka apceļoto valstu un paveikto varoņdarbu klāsts. Pieminēta arī mūsu pašu galvaspilsēta Rīga, kas kalpo kā Zviedrijā zagtu auto „atmazgāšanas” vieta, kur saplacinātā veidā zem auto sēdekļa uz Ziepniekkalnu atceļo viens no simtgadnieka un viņa draugu „upuriem”.

Viennozīmīgi viena no grāmatu, ko nebaidītos ieteikt izlasīt arī citiem.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>