Carpe diem!

marts 2012
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Historia

Ragana

raganaViņa šeit nevienu nesauca. Viņas pēc kaimiņu māja varēja stāvēt pavisam tukša. Kamēr kaimiņos dzīvoja vecā saimniece, viss bija mierīgi. Vecā Lība arī bija melno zinšu zinātāja, tāpat kā Jonatans, kas dzīvoja pāris mājas tālāk. Savējie savējos neaiztiek.

Bet tad Lības dēls pārveda mājās sievu. Otro pēc kārtas, diviem bērniem pūrā. Lībai jaunā vedekla nebija pa prātam. Pārāk pareiza un godīga. Un bērni radīja mierīgajā sēta kaitinošu troksni. Pirmā bija šķitusi tīkamāka. Bet nu ko tu jaunam padarīsi, un pret pašas dēlu zintis lietā neliksi.

Drīz vien kaimiņmājās diviem jaunās sievas bērneļiem pievienojās vēl pāris. Tomēr ne jaunā sieva, ne mazbērni Lības domas nemainīja. Bet tuvojās brīdis, kad vajadzēja nodot tālāk savas prasmes. Vecā Lība juta, ka Kaulainā saldē pakausi un pāris dienas pirms došanās uz labākiem medību laukiem atskrēja pie Viņas. Iedzert kafiju un papļāpāt par šo un to. Un pavisam nejauši aizmirsa Viņas verandā tīstokli. Nodzeltējušu, laika apgrauztu lapu tīstokli, aprakstītu sīkā rakstā vecajā drukā. Viņa zināja, ko tas nozīmē. Tādu pašu tīstokli reiz viņai bija atstājusi vecāmāte. Vēl tagad viņa atceras lepnumu omes balsī: „Ņem, meit! Tas tavs mantojums un liktenis. ” Vecā Lība zināja, ka ar tīstokli kaimiņiene iegūs divu raganu spēku, bet vedekla bija par pareizu šīm lietām. Tādēļ par savu zinšu mantinieci izvēlējās Viņu.

Tā bija Viņas balva un lāsts. Ikviens melno zinšu turētājs zināja, ka šī dāvana deva iegūt gandrīz visu, ko sirds vēlas, bet arī uzlika par pienākumu darīt ļaunu: riebt, burt, noskaust un uzlikt lāstu, nīdēt visu, ko var iznīdēt. Viņa baudīja senču sniegto balvas priekšrocības un godprātīga darīja, kas jādara. Tuvējos un tālākos kaimiņos kāda govs ik pa laikam norāva pienu, kāds lops nožņaudzās saitē, šad tad piedzima kāds bērns ar zaķulūpu. Ļaudīm tas reizēm šķita neparasti, bet neviens nevainoja Viņu. Pēc Lības nāves viņai nācās darboties čaklāk, bet viņa bija lietpratēja un prata visu nepieciešamo izdarīt nemanāmi. Un visi notiekošo pieņēma kā likteņa triecienus. Tikai viena kaimiņiene nerada miera – Vecās Lības vedekla.

Iesākumā bija viegli. Kaimiņiene pati atsūtīja bērneļus ar krējuma burku vai piena pudeli, pateicībā par pļaušanā iedotu pļavu. Cik tad tur tā darba, pāris buramvārdu piena pudelē, nelies rituāls ar slauceni ap veco pīlādzi, un… No kaimiņu sētas uz gaļas kombinātu tika aizvests viens lops pēc otra. Taču jaunā Kaimiņiene nesamierinājās. Gāja pie vārdotājām, balto zinšu turētājām, un drīz vien uz Viņas māju bērneļi vairs nenesa piena pudeles, Kaimiņiene pati pieklājīgi atteicās no Viņas piedāvātās kopējās kafijošanas. Viņa juta vēsumu, kas radās viņas un kaimiņu starpā. Ar melnajām zintīm tikt klāt kaimiņu sētai kļuva arvien grūtāk un grūtāk. Visur bija izkaisīta apvārdota sāls, krustnagliņas un magones. Bet grūtības viņā radīja azartu, kur nelīdzēja zintis, līdzēja ganības izbērta žurku inde. Viņa izdomāja arvien jaunus veidus, kā ieriebt kaimiņienei. Viens pēc otra saslima bērni, pašai sāka klibot veselība. Bet Kaimiņiene nepadevās. Skaitīja vārdiņus, gāja pie zintniecēm. Viņa juta, kā viņas melnie darbi nāca atpakaļ. Pasliktinājās Viņas veselība, Viņa strauji novecoja. Ar melnajam zintīm Kaimiņienei klāt tikt Viņa vairs nespēja. Tomēr Viņa zināja, ka ir lietas, kurām ar apvārdoto sāli ir par maz, par kurām Kaimiņienei nav ne mazākas nojautas. Lai uzveiktu šīs zintis, būs jāpaiet gadiem. Viņa likās mierā. Uzmeklēja citu, kam ieriebt. Bet Kaimiņiene nelikās mierā, no mājas uz māju klīda valodas, ka Viņa ir ragana. Draudzīgie kaimiņi sāka izvairīties no tikšanās ar Viņu. Bet viņa par to neskuma. Viņas pēc kaimiņos varēja nedzīvot neviens. Dārzā atskanēja būkšķis. Palūkojusies pa logu Viņa ieraudzīja kaimiņu lopus, kas dārzā gremoja ābolus. Viņa uzgriez Kaimiņienes numuru.

–          Hallo!

–          Jūsu lopi izbēguši?

–          Kas zvana?

–          Ragana.

Viņa nometa klausuli, un pāršķirstīja savus tīstokļus.

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>