Carpe diem!

aprīlis 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Historia

Sapientis est mutare consilium - gudrais nekautrējas mainīt viedokli.

“Un tad mums nācās rīkoties citādi…..” noteica mana jaunā paziņa. Jutu kā pa kaklu uz augšu kāpj kauns. Sejā iesitās svelošs sārtums. Sajūta, ka ir jāatvainojas. Jātvainojas par nelabām domām un nepareiziem spriedumie. Par to, ka šīs domas divas reizes ir izteiktas skaļi. Cilvēkiem, ko mana jaunā paziņa nemaz nepazīst. It kā jau domas un spriedumi nav saistītit ar viņu, bet kādu viņai tuvu cilvēku. Tik un tā acis lūkojās zemē un kauna sajūta svilina vaigus.

Es protams neatvainošos, jo cogitationis poenam nemo patitur (nevienu nevar sodīt par domā), bet kārtējo reizi ir nācies secināt, ka ne vienmēr ir tā kā izskatās. Mums cilvēkiem ir ļoti slikts ieradums izdarīt secinājumus pēc sava prāta. Mēs kaut ko redzam, uzzinām, par notikumiem, kuros neesam piedalījušies, par lietām, kuras nav saistītas ar mums, par cilvēkiem, kuru dzīvē nepiedalāmies, un atļaujamies izteikt savus spriedumus un secinājumus. Atļaujamies apgalvot, ka būtu rīkojušies citādi, ka otrs rīkojies nepareizi. Mēs atļaujamies runāt par lietām un situācijām, kurās paši neesam bijuši un kuras mums nav nācies risināt. Mēs pavisam viegli palaižam šos savus secinājumus pasaulē, nepieļaujot domu, ka varbūt kļūdāmies.

Un tad… Dzīvē iegriežas tā, ka mēs nonākam situācijā, kad saprotam, ka esam domājuši nepareizi un izdarījuši maldīgus spriedumus. Tajā brīdi mums paliek kauns par domu un pasaulē palaistajiem vārdiem. Ko mēs darām tālāk. Atkarīgs tikai no katra paša.

Ceļi ir vairāki. Mēs varam spītīgi pieturēties pie iepriekšējā viedokļa, jo nevēlamies atzīt, ka esam kļūdījušies. Mēs varam “aizmirst”, ka esam nepareizos secinājumus izdarījuši, un dzīvot, it kā tas nemaz nav noticis. Un vēl… Mēs varam atzīt, ka esam kļūdījušies un mainīt savu viedokli, saprotot, ka mēs visi esam tikai cilvēki un varam kļūdīties. Un ja ir vajadzīgs, mums savu maldīšanos ir jāspēj atzīt vārdos ne tikai domās.

Tas, kādu ceļu katrs izvēlas ir atkarīgs tikai no paša. Un viņam noteikti ir savi iemesli izvēlēties tieši šo ceļu. Tāpēc laikam jācenšas iztikt bez secinājumiem un tukšiem spriedelējumiem par lietām, kas nav saistītas ar katru personīgi.

Lūk tādas ir manu pēdējo dienu pārdomas. 🙂

Did you like this? Share it:

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>