Carpe diem!

aprīlis 2011
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Historia

Ar pavasari galvā

Cilvēks ir pavisam dīvains radījums. Gadsimtiem ir domāts, izgudrots, radītas dažnedažādas tehnoloģijas, lai mūsu dzīvi padarītu komfortablāku, vieglāku, un straujāku. Mums ir ātri transporta līdzekļi, lai nokļūtu iecerētajā vietā ceļā vairs nav jāpavada tik daudz laika, cik agrāk ejot kājām vai pārvietojoties ar zirgu. Veļas mazgāšanai vairs nav jāvelta vesela diena, ar to pāris stundās galā tiek veļas automāts. Dārzeņi tiek audzināti paātrinātā veidā un arī ruksis dienišķajai desmaizei tiek uzbarots daudz ātrāk.

Sen aiz kalniem laiki, kad cilvēka dzīve ritēja rimti un bez lieks steigas. Tagad dārga ir ik minūte, ik sekunde. Mēs esam pieraduši skriet, steigties, stresot par nepagūto. Jūtamies slikti, ja kādu dienu esam atļāvušies vienkārši tāpat noslaistīties neko  nedarot, vai paveicot ko lēnākā tempā kā esam iecerējuši.

Cilvēks sevi uzskata par izcilāko no dabas radītajām dzīvajām būtnēm, jo viņam ir dots saprāts, ko liekot lietā mūsdienu cilvēks, kas spēj paveikt tādas lietas, ko mūsu senči piedēvēja dieviem. Cilvēks uzskata, ka ir pārāks par citām dzīvajām radībām uz zemes. Bet, kāds var man nepiekrist, no sevis aizbēgt nevar. Kaut kādā veidā, savā visdziļākajā esībā mēs esam tieši tādi paši kā pārējās dzīvās radības uz zemes. Un mūs virza tieši tādas pašas dziņas un maņas.

Atliek saulītei uzspīdēt un zālei sazaļot, kad cilvēkā sarosās tādi paši instinkti kā pārējās dzīvās radībās. Sākas viss ar ārējā izskata uzspodrināšanu. Dzīvnieki met vilnu un audzē vietā jaunu. Putniņi bužina spalvas. Un arī cilvēkā uz pavasari mostas tieksme izskatīties labāk. Līdz ar pirmajām siltajām dienā cilvēki burtiski izsprāgst no ziemas apģērba. Ielās parādās krāsas un daudz smaidošu seju. Tiek mainīts apģērbs, frizūras, dzīvesveids. Cilvēkos pēkšņi rodas interese par veselīgu dzīvesveidu. Tiek mainīta ēdienkarte un ielās parādās arvien vairāk skrējēju un riteņbraucēju. Visi rosās un cenšas spodrināt savu izskatu.

Posta un tīrīta tiek arī vide kurā mitināmies. Putni vij jaunas ligzdas, dzīvnieki tīra savas alas un arī cilvēki atbrīvo skapjus, istabas, mājokļus no nevajadzīgām lietām. No ielām un pagalmiem tiek aizmēzti pa ziemu sakrājušies sārņi un netīrumi. Ne velti saka, ka tīrā vietā vieglāk dzīvot un elpot.

Tāpēc ne viens vien ķeras arī pie savas dvēseles, domu un uzskatu vētīšanas. Jo pavasaris nes līdzi jaunu sākumu. Un ko jaunu uzsākt var tikai atvadoties no vecā. Klanīšnas pagātnei pielīdzināma pēcpuses rādīšanai nākotnei. (Šī ģeniālā doma gan nepieder man, bet taisnība jau vien ir :))

Malu malās sāk skanēt mīlas dziesmas un riesta dejas. Ļaudis iziet sabiedrībā, iepazīstas, aplido viens otru, iemīlas un ļaujas instinktiem tieši tāpat kā pārējās dzīvās radības. Gaisā virmo emociju kokteilis. Un reti kurš spēj turēties pretī instinktiem.

Tieši pavasarī un vasara mēs it kā piemirstam daudzos tehnoloģijas brīnumus un tiecamies pēc saules, pēc iespējas vairāk laika pavadīt brīvā dabā, mēs dodamies laukā no istabām, mājām, prom no televizoriem, virmojošiem datoru ekrāniem, atslēdzam telefonus un ļaujam vaļu savai esībai, dzīvot saskaņā ar dabu, no kuras esam nākuši.

Un vēl… Pēdējā laikā cieņā ir nākusi atgriešanās pie senču gudrībām un paražām. Populāras kļūst dažādas sentēvu metodes. Paši vārām ziepes, cepam maizi, šujam, audzējam. Un neviens vairs īpaši nesajūsminās par ķīmijas sasniegumu klātbūtni sadzīvē. Cilvēks šķiet noguris no jaunatklājumiem un arvien vairāk tiecas atgriezties tur, no kurienes nācis – pie dabas. Un sevišķi spēcīgi šī tieksme parādās tieši pavasarī. Kad beidzies viens cikls un pati daba it kā aicina sākt visu no jauna, kļūt labākam un laimīgākam. Un cilvēkam atliek tikai ļauties šim dabas aicinājumam, aizmirstot par ierastajiem ierobežojumiem, tehnoloģiju saniegumiem un brīnumiem. Tā ir iespēja, kas dota ikvienam. Tā ir iespēja mainīt sevi un pasauli sev apkārt.

Lai mums visiem pavasaris galvā! 🙂

Did you like this? Share it:

1 comment to Ar pavasari galvā

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>